جراحی سنگ کلیه با لیزر

جراحی سنگ کلیه با لیزر
آنچه می خوانید...

جراحی سنگ کلیه با لیزر – سنگ کلیه یکی از بیماری های شایعی است که بیشتر از 20 درصد مردم در سراسر جهان از آن رنج می برند. خوشبختانه روش های متعددی برای درمان این بیماری وجود دارد که بیمار می تواند با مشورت پزشک از طریق یکی از روش ها برای درمان اقدام کند. یکی از راه های درمان سنگ کلیه؛ جراحی لیزر است.

جراحی سنگ کلیه با لیزر یک روش کم تهاجم است که امروزه برای درمان سنگ هایی با حداکثر قطر 2 سانتی متر انجام می شود. در این مطلب به توضیح جراحی سنگ کلیه با لیزر و فواید انجام این جراحی برای بیماران می پردازیم.

 

جراحی لیزری سنگ کلیه چگونه انجام می شود؟

لیزر سنگ کلیه یک روش درمانی کم خطر است که طی انجام آن هیچ برشی روی بدن ایجاد نمی شود. برای انجام این جراحی، جراح بیمار را بیهوش می کند. بعد از بیهوشی کامل بیمار؛ جراح برای دسترسی به حالب و کلیه، وسیله ای به نام اورتروسکوپ را در مجاری ادراری قرار می دهد.

جراح بعد از مشاهده سنگ ها در کلیه و حالب؛ از دستگاه لیزر برای ساطع کردن اشعه یا انرژی هولمیوم استفاده می کند. فیبر لیزری باعث پودر و تجزیه شدن سنگ در کلیه و حالب می شود. بعد از برخورد اشعه به سنگ؛ پزشک متخصص از یک کیسه کوچک برای خارج کردن سنگ های خورد شده استفاده می کند. در صورتی که سنگ پودر شده باشد؛ از طریق ادرار از بدن خارج می شود. در مواقعی جراح استنت را بین کلیه و مجاری ادراری قرار می دهد تا بتواند محل عبور سنگ ریزه ها را بازتر کند.

جراحی سنگ کلیه با لیزر
جراحی سنگ کلیه با لیزر

دوران نقاهت جراحی سنگ کلیه با لیزر چگونه است؟

اغلب بیماران بعد از انجام جراحی لیزر سنگ کلیه با کمی درد در ناحیه پهلو یا شکم همراه هستند. معمولاً درد بعد از جراحی لیزر به دلیل ساییده شدن استنت است که در حین جراحی بین کلیه و حالب نصب شده است. برخی از افراد ممکن است بعد از این جراحی حین ادرار با کمی خونریزی همراه باشند که در صورت ادامه دار شدن باید به پزشک مراجعه کنند.

پزشک برای درمان سریع تر بیماران و کاهش سوزش و درد هنگام تخلیه ادرار؛ توصیه می کند تا تمام داروها در زمان مقرر مصرف شوند. همچنین بیماران باید بعد از انجام این جراحی مایعات بیشتری مصرف کنند تا در حین تخلیه ادرار با درد کمتری همراه باشند.

 

مراقبت های بعد از جراحی سنگ کلیه با لیزر چگونه است؟

رعایت دستورات پزشک متخصص بعد از جراحی لیزر سنگ کلیه؛ کمک می کند تا فرد دوران نقاهت کوتاه تری را بگذراند و با نتیجه عمل موفقیت آمیزی همراه باشد. اولین اقدامی که بیماران یک هفته بعد از انجام جراحی باید انجام دهند؛ مراجعه به پزشک یا جراحی است که این عمل را انجام داده است.

یک هفته بعد از جراحی، جراح استنت را از بدن خارج می کند. در مواقعی پزشک تشخیص می دهد که استنت برای زمان طولانی تری باید در بدن باقی بماند. در این وضعیت بیمار باید در زمان مقرر شده توسط پزشک برای جدا کردن استنت اقدام کند. پزشک متخصص بعد از انجام این جراحی آزمایشاتی را برای بیمار تجویز می کند تا از نتیجه عمل اطمینان حاصل کند. همچنین داروهایی توسط پزشک تجویز می شود که بیمار باید در اسرع وقت آن ها را مصرف کند تا خطرات و عوارض ناشی از این جراحی را به صفر برساند.

 

جراحی سنگ کلیه با لیزر از چه فوایدی برخوردار است؟

امروزه روش های متنوعی برای درمان سنگ کلیه در اندازه های مختلف موجود دارد؛ اما مزایای جراحی لیزر باعث شده است تا اغلب افراد در وهله اول مایل باشند تا از روش جراحی لیزری برای درمان سنگ کلیه اقدام کنند. برخی از مزایای جراحی سنگ کلیه به روش لیزری عبارت هستند از:

  1. در این جراحی زخم و آسیبی روی بدن بیمار ایجاد نمی شود. به همین دلیل احتمال عفونت، خونریزی، درد شدید در جراحی لیزر وجود ندارد.
  2. به دلیل تهاجمی نبودن این روش درمانی؛ دوران نقاهت بیمار در بیمارستان بسیار کوتاه است.
  3. عوارض بعد از عمل جراحی لیزر سنگ کلیه بسیار کم است. بر این اساس بیشتر از 90 درصد بیماران از این جراحی به نتایج موفقیت آمیزی دست پیدا می کنند.
  4. افراد مبتلا به این بیماری؛ می توانند برای درمان سنگ هایی با قطر 2 سانتی به روش جراحی لیزری اقدام کنند.
جراحی سنگ کلیه با لیزر
جراحی سنگ کلیه با لیزر

مراجعه به پزشک

در مطلب بالا به توضیح و شرح روش انجام جراحی سنگ کلیه با لیزر، دوران نقاهت و فواید انجام این جراحی نسبت به سایر روش های درمان سنگ کلیه پرداختیم. دانستیم که جراحی لیزر سنگ کلیه به دلیل کمی تهاجم کمتر؛ از دوران نقاهت کوتاه تری برخوردار است و عوارض بعد از عمل کمی دارد؛ اما نکته ای که در انجام این جراحی باید به آن توجه شود؛ انتخاب پزشک اورولوژی متخصص و باتجربه است که از دستگاه های به روز و پیشرفته ای برای درمان استفاده می کند.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر متخصص اورولوژی _ جراح و متخصص کلیه و مجار ادراری با بیش از 11 سال سابقه درخشان و استفاده از دستگاه های مدرن و پیشرفته؛ به درمان لیزری سنگ کلیه می پردازد. شما می توانید برای مراجعه به مطب دکتر سید حمیدرضا آرزه گر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کنید و برای رزرو نوبت و درمان اقدام کنید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *