آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد

آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد
آنچه می خوانید...

آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد؟

بیش فعالی مثانه یکی از مشکلات بسیار شایع است که در طی آن فرد تمایل شدید و ناگهانی برای خالی کردن مثانه دارد که این حالت معمولاً با بی‌ اختیاری ادرار همراه خواهد بود. به‌ طور کلی می‌ توان گفت که ادرار شبانه و تکرر ادرار می‌ تواند علایم این بیماری باشد. معمولاً به علائمی که در طی بیش‌ فعالی مثانه ایجاد می‌ شوند، علایم ادراری تحتانی تحریکی گفته می‌ شود که می‌ تواند کیفیت زندگی بیماران را به‌ شدت کاهش دهد. اگر می‌ خواهید با روش‌ های درمان مثانه بیش فعال آشنا شوید، در این مقاله از سایت دکتر سید حمیدرضا آرزه گر همراه ما باشید.

تمرینات تقویت عضلات مثانه

شما می‌ توانید برای برطرف کردن این مشکل از تمرینات تقویت عضله مثانه استفاده کنید:
• تمرینات کگل: این تمرین می‌ تواند در سفت کردن و محکم نگهداشتن عضلات لگن نقش داشته باشد. توصیه می‌ کنیم این تمرینات را تحت نظر فیزیوتراپ و مربی حرفه‌ ای انجام دهید تا تأثیر آن‌ ها را هر چه سریع‌ تر مشاهده کنید.
• انقباض های سریع: با توجه به این‌ که در این روش شما بارها و بارها عضلات کف لگن خود را فشرده و رها می‌ کنید؛ بنابراین زمان نیاز فوری به دستشویی نیز با چند انقباض سریع می‌ توانید ادرار خود را کنترل کنید. این تمرینات باید تحت نظر فیزیوتراپیست به نحوه صحیح انجام شوند تا تأثیر زیادی داشته باشند.

آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد
آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد

تحریک عصب

تحریک عصب یکی از روش‌ های بسیار مؤثر برای درمان مثانه بیش فعال است که به آن درمان نورومدولاسیون نیز گفته می‌ شود. در طی این نوع درمان پالس‌ های الکتریکی را به عصب‌ هایی ارسال می‌ کنند که مسیر مشترکی به مثانه دارند. معمولاً زمانی مشکل مثانه بیش‌ فعال ایجاد می‌ شود که سیگنال‌ های عصبی بین مثانه و مغز ارتباط درستی با هم نداشته باشند؛ بنابراین پالس‌ های الکتریکی به مغز و عصب کمک خواهد کرد تا یک ارتباط بهتر و مؤثرتری با مثانه داشته باشد و بتواند عملکرد آن را بهبود بخشد. دو نوع روش تحریک عصب وجود دارد که در ادامه هر کدام را بررسی خواهیم کرد:
• نورومدلاسیون ساکرال: در این روش تمرکز روی عصب ساکرال است که می‌ تواند عملکرد آن را تغییر دهد. این عصب وظیفه دارد که سیگنال‌ ها را بین نخاع و مثانه جابجا کند؛ همچنین می‌ تواند به نگهداری و آزادسازی ادرار کمک کند. زمانی‌ که بیمار دچار مثانه بیش‌ فعال می‌ شود، این عصب نمی‌ تواند کار خود را به‌ درستی انجام دهد و سیگنال‌ های عصبی را جابجا کند. بنابراین از یک ضربان‌ ساز مثانه برای کنترل این سیگنال استفاده خواهد شد. برای انجام این کار ابتدا یک سیم الکتریکی در زیر پوست پایین کمر قرار می‌ گیرد که می‌ تواند به یک ضربان‌ ساز دستی متصل شود و با استفاده از آن پالس‌ هایی را به عصب ساکرال ارسال کند. در این حالت شما با کمک پزشک بررسی خواهید کرد که آیا این ضربان‌ ساز مفید بوده یا نه. چنانچه این روش تأثیر زیادی نداشته باشد، باید یک ضربان‌ ساز دائمی گذاشته شود که می‌ تواند در تنظیم ریتم عصب نقش داشته باشد.
• تحریک عصب تیبیال از طریق پوست: در این روش با قرارگیری یک الکترود کوچک در نزدیکی قوزک پا، عصب‌ های مثانه ترمیم می‌ شوند. در واقع پالس‌ هایی به عصب تیبیال ارسال خواهد شد. این عصب در امتداد زانو و عصب‌ های پایین کمر ختم می‌ شود. با وجود این پالس‌ ها کنترل سیگنال‌ ها بهبود پیدا می‌ کند. معمولاً در این روش بیمار به ۱۲ جلسه‌ درمانی نیاز دارد.

تزریق بوتاکس برای درمان مثانه

یکی دیگر از روش‌ های مؤثر تزریق بوتاکس است که توسط اورولوژیست یا متخصص زنان انجام می‌ شود. بوتاکس می‌ تواند با شل کردن عضله دیواره مثانه تا حد زیادی بی‌ اختیاری ادرار و نیاز فوری به ادرار را برطرف کند؛ همچنین با استفاده از بوتاکس از فشار بیش‌ از حد مثانه نیز جلوگیری خواهد شد. در هنگام انجام این روش پزشک از یک سیستوسکوپ برای مشاهده درون مثانه استفاده می‌ کند و همراه با آن مقدار کمی از ماده را به عضله‌ ها تزریق خواهد کرد. معمولاً برای این کار از بی‌ حسی موضعی استفاده می‌ شود. توجه داشته باشید که این روش فقط تا ۶ ماه ماندگاری دارد و پس‌ از برگشت علائم لازم است درمان مجدد تکرار شود. در این دوره پزشک شرایط شما را می‌ سنجد تا بداند بوتاکس برای شما موثر بوده است یا خیر؟

روش های خانگی برای درمان مثانه بیش فعال

روش‌ های خانگی نیز تا حد زیادی در بهبود مثانه بیش‌ فعال نقش دارند. به همین خاطر در این بخش قصد برخی از روش های درمانی موثر که می توانید تحت نظر پزشک و در خانه انجام دهید را معرفی کنیم.

کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی‌ های محرک مثانه

شما باید از مصرف غذاها و نوشیدنی‌ های تحریک‌ کننده مثانه خودداری کنید. این روش تا حد زیادی می‌ تواند در درمان مثانه بیش فعال نقش داشته باشد. توصیه می‌ شود از نوشیدنی‌ های حاوی الکل و کافئین استفاده نکنید؛ زیرا این نوشیدنی‌ ها می‌ توانند بدن شما را برای تولید ادرار تشویق کنند.
بنابراین شما باید توجه کنید که چه غذاهایی علائم شما را تشدید می‌ کند و مصرف آن‌ ها را قطع کنید. برای بهبود هضم بهتر غذا حتماً در رژیم غذایی خود فیبر را جای دهید؛ همچنین غلات و بلغور جو دوسر می‌ توانند برای درمان این بیماری مفید باشند. بسیاری از افراد با تغییر رویه زندگی و رژیم غذایی می‌ توانند این مشکل را برطرف کنند و نیازی به مداخلات پزشکی دیگر نخواهد داست.

زمان بندی ادرار

زمان‌ بندی و برنامه دستشویی روزانه تا حد زیادی می‌ تواند در این زمینه مفید باشد. مثلاً شما باید در طول روز یک زمان‌ های مشخص را برای دستشویی رفتن در نظر بگیرید. این برنامه باید تحت نظر پزشک تنظیم شود تا نتیجه مؤثری داشته باشد. به‌ عنوان مثال برخی از پزشک‌ ها توصیه می‌ کنند که بیمار چه احساس نیاز به دستشویی داشته باشد و چه نداشته باشد هر ۲ یا ۴ ساعت یکبار به دستشویی برود. این کار باعث می‌ شود تا نیاز فوری به دفع ادرار برطرف شود و بیمار بتواند بهتر مثانه را کنترل کند.

یادداشت کردن تعداد دفعات دفع ادرار

زمانی‌ که بیماران با مشکل بیش فعالی مثانه مواجه می‌ شوند، اولین توصیه این است که تعداد دفعات دستشویی رفتن خود را یادداشت کنند. این روش باعث می‌ شود تا بدن درک بهتری پیدا کند؛ همچنین در تشخیص و درمان پزشک کمک خواهد کرد تا بداند که بیمار رو به بهبود است یا علائم او بیشتر شده‌ است؛ همچنین با این یادداشت کردن شما متوجه خواهید شد که با مصرف چه مواد غذایی بیشتر نیاز به دفع ادرار پیدا می‌ کنید و راحت‌ تر می‌ توانید آن ماده را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد
آیا مثانه بیش فعال درمان قطعی دارد

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق ما سعی کردیم هر چه لازم است در مورد مثانه بیش‌ فعال و درمان قطعی آن بدانید را بررسی کنیم. توجه داشته باشید مواردی که در این مقاله ذکر شد باید با تشخیص پزشک انجام شوند تا نتایج مثبتی داشته باشند. برای درمان مثانه بیش فعال می‌ توانید تحت نظر دکتر سید حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری قرار بگیرید تا با توجه به شرایط شما بهترین روش درمانی را پیشنهاد کنند. برای دریافت نوبت ویزیت حضوری لازم است با شماره‌ های درج شده در این سایت تماس بگیرید.

 

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *