بیماریAPCK

بیماریAPCK
آنچه می خوانید...

همه چیز در مورد بیماریAPCK یا کیست ارثی کلیه ها

در بدن هر فرد دو کلیه هست که کار خارج کردن مواد زائد و برگرداندن خون تصفیه شده را بر عهده دارند. بسیاری از افراد برای چکاب کلیه به توصیه پزشک سونوگرافی انجام می دهند که در تعداد کمی از آن ها کیست دیده می شود، در بسیاری از موارد مشکل جدی نبوده و حتی جای نگرانی نیست؛ اما برخی از کیست ها وجود دارند که به صورت ارثی از پدر و مادر به فرزند انتقال پیدا می کنند و فرد باید سریعا دیالیز انجام دهد؛ چون در غیر این صورت احتمال اینکه هر دو کلیه خود را از دست بدهد زیاد است. در این مقاله قرار است در مورد بیماریAPCK یا کیست ارثی کلیه ها صحبت خواهیم کرد.

کیست کلیه چیست و انواع آن

در داخل یک حفره از اعضای بدن مایعاتی جمع می شود که آن کیست کلیه نام دارد. اکثر کیست ها ساده بوده و هیچ خطری برای ما و کلیه ها ندارند. کیست کلیه انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است؛

بیماریAPCK
بیماریAPCK
  • کیست ساده کلیه

در زمره شایع ترین کیست های مربوط به کلیه قرار دارند و با افزایش سن در افراد بروز می کنند. از ویژگی های این کیست می توان به ارثی نبودن یا از نظر عدد یکی دو تا بودن اشاره کرد. این کیست ها داخل کلیه صاف بوده و پر از آب هستند به خاطر همین نیازی به درمان ندارند؛ ولی باید هر ۶ ماه یکبار وضعیت آن را کنترل کنید. در عین حال اگر اندازه کیست ها به بالای ۶ یا ۷ سانت رسید، موجب درد پهلو و فشار خون خواهد شد؛ به همین منظور بهتر است آن ها را خالی کنید. چند سال قبل برای تخلیه آب کیست سونوگرافی انجام می گرفت سپس به کمک سوزن آن را تخلیه می کردند اما امروزه از لاپاراسکوپی برای تخلیه کیست ها استفاده می کنند.

  • کیست های مربوط به سرطان کلیه

در سونوگرافی و سی تی اسکن کیست های سرطانی به صورت نامنظم دیده می شوند که داخل آن ها پر از حفره بوده و اغلب اوقات داخل این حفره ها از خون و سلول های بدخیم پر شده است. چنانچه کیست از نوع سرطانی باشد باید با عمل جراحی کیست را تخلیه کنید.

کیست کلیه ارثی یا APCK

کیست ارثی کلیه یا APCK که با عنوان های کیست ارثی مادرزادی یا ارثیه خونین نیز شناخته می شود از طریق والدین یعنی پدر و مادر که دارای کیست ارثی هستند به فرزند منتقل می شود. در صورت وجود این کیست در بدن وزن کاهش یافته و کلیه ها توانایی کار کردن خود را از دست می دهند؛ به خاطر همین باید دیالیز زودرس انجام گیرد.

راه های انتقال کیست ارثی کلیه ها

بیماری کیست ارثی همانطور که از نامش پیداست ارثی بوده و از طریق پدر و مادر منتقل می شود. این بیماری در هر صد هزار نفر تنها در 1 فرد دیده می شود که در آن ها به جای بافت طبیعی، کیست رشد پیدا می کند. کیست ارثی کلیه ها از نظر شدت انتقال بیماری به دو دسته غالب و مغلوب تقسیم می شوند. نوع غالب آن منجر به از کار افتادن سریع کلیه ها می شود؛ زیرا به جای رشد بافت طبیعی، کیست های ریز و درشت شروع به رشد می کنند. در سنین میانسالی به خصوص ۳۰ تا ۴۰ سالگی کلیه پر از کیست می شود. نوع مغلوب کیست کلیه روند رشد آهسته ای دارد و بسیار کم امکان انتقال آن وجود دارد و یک به ۴ فرزندان را مبتلا می کند.

از کجا بدانیم که بیماری کیست ارثی خونین مبتلا هستیم؟

منشأ این بیماری به اجداد و نسل های قبلی باز می گردد؛ به خاطر همین باید منشأ اصلی این بیماری را در پدر و مادر خود جستجو کنید. وجود علائمی مثل درد در پهلو، خون در ادرار، احساس پر بودن شکم، عفونت های عود کننده، فشار خون زیاد در میانسالی نشان دهنده این بیماری در مراحل ابتدایی است. در مرحله پیشرفته بیماری کیست خونین، کلیه ها از کار افتاده و فرد دچار ضعف و بی حالی، خستگی، بوی بد دهان، رنگ پریدگی، بی اشتهایی، خارش پوست و پف کردن قسمت های مختلف بدن می شود. برخی مواقع ممکن است به همراه این بیماری عروق و رگ های مغزی گشاد شوند که در صورت عدم تشخیص و درمان آن رگ های مغز دچار خونریزی و پارگی شده و فرد با مرگ ناگهانی روبرو خواهد شد.

از چه راهی می توان از ابتلا به کیست ارثی خونین جلوگیری کرد؟

تنها راهی که می توان از ابتلا به بیماری ارثیه خونین جلوگیری کرد، این است که والدین مبتلا به این بیماری بچه دار نشوند؛ زیرا با بچه دار شدن انتقال بیماری به نسل های بعد ادامه خواهد یافت.

در صورت ابتلا به کیست ارثی کلیه چه کاری انجام دهیم؟

چنانچه به بیماری کیست ارثی خونین مبتلا شدید باید در رژیم غذایی خود از غذاهای کم پروتئین و کم نمک برای حفظ عملکرد بهتر کلیه ها استفاده کنید. با انجام آزمایشات و سونوگرافی باید تحت نظر پزشک متخصص باشید تا کارکرد کلیه ها را از نظر اوره و کراتینین بررسی کند. از خوردن دارویی هایی که از کلیه عبور می کنند پرهیز کنید چون باعث فشار آمدن به کلیه می شود.
در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای درمان بیماری کیست خونین و پیشگیری از رشد آن ها وجود ندارد. فقط با جراحی می توان این کیست ها را تخلیه کرد که حتی این کار هم برای درمان زیاد موثر نیست.

بیماریAPCK
بیماریAPCK

مراجعه به پزشک
همانطور که در مطالب بالا عنوان کردیم کیست ارثی کلیه یا ارث خونین از طریق والدین یعنی پدر و مادر به فرزند منتقل می شود و با علائمی مثل عفونت، درد در پهلو، بی اشتهایی، بی حوصلگی، کاهش وزن، خون در ادرار و…. همراه است. در صورت مشاهده این علائم سریع به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. دکتر حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری در زمینه درمان بیماری های مربوط به کلیه می تواند به شما کمک کند؛ پس کافیست با شماره هایی که در وب سایت قرار داده شده تماس بگیرید و نوبت ویزیت حضوری برای خود رزرو کنید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *