ترشح از آلت تناسلی

ترشح از آلت تناسلی
آنچه می خوانید...

ترشح از آلت تناسلی چه حالتی است؟

ترشحات آلت تناسلی در مردان ممکن است نشانه ای از مسائل مختلف بهداشتی باشد. اگرچه برخی از این ترشحات طبیعی هستند، برخی دیگر می توانند به علت عفونت ها یا بیماری های جدی تری باشند که نیاز به توجه و درمان فوری دارند. در این مقاله، به بررسی شایع ترین علل ترشحات آلت تناسلی در مردان و زمان مراجعه به پزشک پرداخته می شود.

ترشحات طبیعی قبل از انزال

ترشحات پیش از انزال که به عنوان “پرکوم” نیز شناخته می شود، مایعی است که در هنگام برانگیختگی جنسی از آلت تناسلی خارج می شود. این مایع که توسط غدد کاوپر تولید می شود، معمولاً حاوی مقدار کمی اسپرم است و هدف اصلی آن روان سازی مجرای ادرار برای عبور مایع منی و ادرار است. هرچند که حجم این ترشحات کم است، اما احتمال بارداری با ورود پیش انزال به واژن همچنان وجود دارد. بنابراین استفاده از کاندوم حتی قبل از رابطه جنسی ضروری است.

ترشح از آلت تناسلی
ترشح از آلت تناسلی

عفونت ادراری (UTI)

عفونت ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری ها بخشی از دستگاه ادراری را آلوده کنند. این دستگاه شامل مثانه، پروستات، کلیه ها، مجرای ادرار و حالب ها می شود. UTI در مردان زیر 50 سال نادر است، اما با افزایش سن، خطر آن افزایش می یابد. علائم این عفونت شامل درد هنگام ادرار کردن، ترشحات سفید یا کف آلود، خون در ادرار و نیاز مکرر به ادرار کردن است. درمان UTI معمولاً با آنتی بیوتیک انجام می شود و باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

بالانیت

بالانیت به التهاب سر آلت تناسلی گفته می شود که ممکن است با ترشحات همراه باشد. این بیماری که ۳-۱۱٪ از مردان را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند ناشی از تحریک پوستی به دلیل مواد شیمیایی مانند صابون های تند، یا عفونت های قارچی باشد. بالانیت ممکن است با تورم، خارش و ترشحات زیر پوست ختنه گاه همراه باشد. درمان بالانیت بستگی به علت آن دارد و می تواند شامل استفاده از داروهای ضد قارچ باشد.

پروستاتیت

پروستاتیت به التهاب پروستات اطلاق می شود و می تواند حاد یا مزمن باشد. علائم شامل درد پروستات، مشکل در ادرار کردن و ترشحات آلت تناسلی است. پروستاتیت حاد معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی رخ می دهد و با آنتی بیوتیک درمان می شود. پروستاتیت مزمن می تواند ناشی از مشکلات سیستم ایمنی یا آسیب به پروستات باشد و درمان آن پیچیده تر است و ممکن است شامل ترکیبی از داروها و روش های خانگی مانند حمام سیتز باشد.

اسمگما

اسمگما ترکیبی از سلول های مرده پوست، آب و سبوم است که سر آلت تناسلی را روان می کند. این ماده به جلوگیری از درد ناشی از اصطکاک، به ویژه در هنگام فعالیت جنسی کمک می کند. اسمگما حاوی باکتری های سالم است، اما رشد بیش از حد باکتری های مضر می تواند باعث بوی بد شود. مردانی که ختنه نشده اند اسمگما بیشتری دارند و نیاز به شستشوی دوره ای برای جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری های مضر دارند.

بیماری های مقاربتی (STD)

بسیاری از بیماری های مقاربتی بدون علامت هستند، اما در صورت مشاهده ترشحات غیرعادی، باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کرد. شایع ترین STDها شامل کلامیدیا و سوزاک هستند.

کلامیدیا

کلامیدیا یکی از بیماری های مقاربتی شایع است که توسط باکتری ایجاد می شود. تنها ۱۰ درصد از مردان مبتلا به کلامیدیا علائم نشان می دهند که شامل اورتریت، درد یا تورم بیضه ها و ترشحات آبکی یا موکوس مانند از نوک آلت تناسلی می شود. درمان کلامیدیا با آنتی بیوتیک صورت می گیرد.

سوزاک

سوزاک یک STD دیگر است که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. مردان مبتلا به سوزاک ممکن است با بیضه های متورم، درد هنگام ادرار کردن و ترشحات مایل به سفید، زرد یا سبز از نوک آلت تناسلی مواجه شوند. درمان سوزاک نیز با آنتی بیوتیک انجام می شود.

اورتریت غیرباکتریایی

اورتریت به التهاب مجرای ادرار گفته می شود و می تواند ناشی از عفونت های باکتریایی یا غیرباکتریایی باشد. اورتریت غیرباکتریایی ممکن است به دلیل آسیب یا تحریک شیمیایی، استفاده از کاتتر یا حتی بیماری های التهابی غیرعفونی ایجاد شود. علائم شامل ترشحات، درد هنگام ادرار کردن و سوزش است. درمان بستگی به علت اورتریت دارد و ممکن است شامل مصرف آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهاب یا تغییرات در روش های بهداشتی باشد.

التهابات پوستی و تحریکات شیمیایی

استفاده از صابون ها و مواد شیمیایی تند می تواند باعث التهاب و تحریک پوست آلت تناسلی شود. این تحریکات ممکن است به شکل ترشحات و خارش ظاهر شوند. تغییر به صابون ها و محصولات بهداشتی ملایم تر می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

فیستول ها و انسدادهای مجرای ادرار

فیستول ها و انسدادهای مجرای ادرار می توانند منجر به ترشحات و مشکلات دیگر در آلت تناسلی شوند. فیستول ها کانال های غیرعادی بین بخش های مختلف دستگاه ادراری هستند که ممکن است به دلیل عفونت ها، آسیب ها یا جراحی های قبلی ایجاد شوند. انسداد مجرای ادرار نیز ممکن است به دلیل وجود سنگ های کلیه، تومورها یا التهاب های شدید باشد. درمان این مشکلات معمولاً نیاز به جراحی دارد.

سرطان پروستات و سایر سرطان ها

در موارد نادر، ترشحات غیرعادی از آلت تناسلی می تواند نشانه ای از سرطان باشد. سرطان پروستات، سرطان آلت تناسلی و سایر سرطان های مرتبط با دستگاه تناسلی می توانند با علائمی مانند ترشحات غیرعادی، خونریزی، درد و تغییرات در ادرار همراه باشند. تشخیص زودهنگام و درمان فوری می تواند به بهبود پیش آگهی بیمار کمک کند.

ترشح از آلت تناسلی
ترشح از آلت تناسلی

بهترین دکتر درمان مشکلات مردانه

هرگونه تعلل در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمان بیماری های مردانه شما را دشوار تر کند. قطعا داشتن یک پزشک و جراح با تجربه در زمینه عمل های مخصوص مردان خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه آن راحت کند. شما برای مشاوره در زمینه درمان بیماری های مردانه در مردان می توانید به دکتر سید حمیدرضا آرزه گر متخصص اورولوژی و جراح و متخصص کلیه مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین متدهای روز دنیا به درمان متقاضیان خود می پردازند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با مشکلات مربوط به درمان بیماری های مردانه در مردان می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای انجام درمان های مختلف هستید یا خیر.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *