6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری

6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری
آنچه می خوانید...

6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری

عفونت کلیه و مجاری ادراری یکی از موضوعات شایعی است که سلامت اندام های تناسلی را به خطر می اندازد. متاسفانه شیوع این بیماری در بانوان نسبت به آقایان بیشتر است. عفونت ادراری از عواملی است که باعث اختلال در تخلیه ادرار، مشکلات کلیوی، دردهای شکمی و…می شود.
به همین دلیل باید با رعایت بهداشت و انجام راهکارهای مختلف، از عفونت ادراری جلوگیری شود. در این مطلب به معرفی 6 پیشنهاد و راه حل عاملی برای جلوگیری از انواع عفونت کلیه و مجاری ادراری می پردازیم‌. برای دانستن اطلاعات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

شستشوی صحیح آلت تناسلی پس از تخلیه ادرار

اغلب افراد در رابطه با نحوه شستشوی آلت تناسلی اطلاعات چندانی ندارند. به همین دلیل با شستشوی نادرست خود باعث انتشار عفونت در مجاری ادراری و ناحیه تناسلی می شوند. بزرگ ترین اشتباهی که اغلب انسان ها در هنگام شستشو یا پاک کردن آلت تناسلی انجام می دهند؛ تمیز کردن ناحیه تناسلی از جلو به عقب است.
این موضوع از باعث می شود تا تمام باکتری و ویروس ها از اطراف ناحیه تناسلی به داخل بدن کشیده شوند. برای تمیز کردن صحیح اندام های تناسلی باید شستشو و پاک کردن آن از عقب به جلو انجام شود تا احتمال ورود انواع باکتری و ویروس به داخل بدن کاهش پیدا کند.

6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری
6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری

اجابت مزاج و شستشوی آلت تناسلی پس از ارتباط جنسی

تمام پزشکان توصیه می کنند تا برای جلوگیری از انتشار عفونت در مجاری ادراری و کلیه ها؛ شستشوی آلت تناسلی آقا و خانم قبل و بعد از رابطه جنسی انجام بگیرد. زوجین باید برای جلوگیری از عفونت قبل از رابطه جنسی و پس از رابطه جنسی تخلیه ادرار داشته باشند و آلت تناسلی خود را با آب شستشو دهند.
تخلیه ادرار قبل و بعد از رابطه جنسی باعث خروج انواع عفونت و باکتری از بدن می شود. به همین دلیل توصیه می شود تا این اقدامات برای حفظ سلامتی و جلوگیری از به خطر افتادن سلامت دستگاه تناسلی انجام شود.

نوشیدن حجم زیاد آب به صورت روزانه

نوشیدن حجم زیادی آب به صورت روزانه علاوه بر حفظ سلامت بدن؛ مانع از انتشار عفونت در دستگاه تناسلی می شود. مصرف مقدار زیادی آب به صورت روزانه کمک می کند تا انواع باکتری و ویروس ها در زمان کوتاهی قبل از انتشار در بدن از طریق مثانه خارج شوند. بنابراین هرچه قدر دفعات تخلیه ادرار و مواد اضافی از بدن بیشتر باشد؛ احتمال عفونی شدن ناحیه تناسلی نیز کاهش پیدا می کند.

عدم نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی

یکی از دلایل اصلی عفونت کلیه و مجاری ادراری؛ نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی است. بسیاری از افراد تا زمانی که فشار زیادی را از مثانه احساس نکنند؛ برای تخلیه ادرار اقدام نمی کنند. متاسفانه نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی باعث بروز مشکلاتی چون سنگ کلیه، فشار شدید به کلیه و آسیب دیدن مجاری ادراری می شود. در نهایت تمام این مشکلات باعث عفونت در مجاری ادراری و مشکلاتی از قبیل، تکرر ادرار، سوزش، درد اندام های تحتانی و… می شود که باید توسط مراجعه به پزشک کنترل و درمان شوند.

مصرف نکردن شوینده ها و پاک کننده های عطری برای اندام تناسلی

مطالعات نشان می دهد که استفاده از شوینده ها و پاک کننده های عطری برای اندام های تناسلی احتمال عفونت دستگاه تناسلی را افزایش می دهند. علاوه بر پاک کننده های عطری؛ استفاده از اسپری بدن در این ناحیه و روی شلوار و لباس زیر می تواند باعث عفونت شود. بنابراین باید برای جلوگیری از عفونت های ادراری از دستمال های ساده و پاک کننده های بدون رایحه که باعث تحریک پوست نمی شوند؛ استفاده شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه اصولی

متاسفانه بیماری های زیادی مانند دیابت، تیروئید و‌…باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شوند. با ضعیف شدن سیستم ایمنی؛ مقاومت بدن در برابر ورود انواع ویروس و باکتری به بدن کاهش پیدا می کند. به همین دلیل فرد در زمان کوتاهی به دلیل ورود باکتری ها به دستگاه تناسلی دچار عفونت ادراری می شوند. شما می توانید با داشتن تغذیه اصولی تا حدودی باعث تقویت سیستم ایمنی در بدن شوید. انواع ویتامین موجود در غذاهای مختلف و پروتئین نیز می توانند با حفظ سلامت اعضای بدن باعث قوی تر شدن سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت شوند.

6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری
6 پیشنهاد عالی برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری

مراجعه به پزشک
در این مطلب به توضیح برخی از روش های پیشگیری از عفونت مجاری ادراری پرداختیم. اغلب بانوان و آقایان می توانند با انجام این راه های پیشگیری، مانع از ایجاد عفونت در مجاری ادراری و آلت تناسلی شوند. با این حال احتمال عفونت مجاری ادراری به دلایل متعددی وجود دارد. بهترین راه برای پیشگیری و کنترل عفونت دستگاه تناسلی، مراجعه منظم به پزشک اورولوژی است.
پزشک اورولوژی با معاینه مراجعین از وضعیت عفونت در دستگاه تناسلی آگاه می شود. چنانچه مراجعه کننده به عفونت کلیه و مجاری ادراری مبتلا باشد؛ با کمک روش درمانی، به بهبود این عفونت ها در بدن می پردازد. دکتر سید حمیدرضا آرزه گر متخصص اورولوژی از پزشکان باتجربه و موفقی است که می توانید برای درمان انواع عفونت های ادراری به ایشان مراجعه کنید.
دکتر آرزه گر بعد از معاینه و تشخیص علت عفونت؛ از بهترین راه های موجود برای درمان شما استفاده می کند.

 

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *