درمان رسوبات ادراری

درمان رسوبات ادراری
آنچه می خوانید...

درمان رسوبات ادراری

بر طبق آزمایش ادرار، وجود رسوبات ادراری می تواند طبیعی باشد؛ ولی میزان بالا بودن این رسوبات آن را به امری غیر طبیعی تبدیل می کند و می تواند عوارض و مشکلاتی به همراه داشته باشد. دلایل متعددی باعث افزایش میزان رسوبات ادراری می شوند که با توجه به این دلایل، بهترین روش درمانی برای این عارضه توسط پزشک متخصص کلیه در نظر گرفته می شود. به بیانی دیگر، رسوبات موجود در ادرار به منزله علائم برخی از بیماری ها تلقی می شود. در این مقاله قصد داریم با بررسی پیرامون دلایل ایجاد رسوبات ادراری و سایر علائم آن، به نحوه درمان رسوبات ادراری بپردازیم. برای آشنایی با روش های جلوگیری از افزایش میزان رسوبات در ادرار، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

رسوبات ادراری چیست؟

به ذرات ریز و میکروسکوپی و مخاطی موجود در ادرار، رسوبات ادراری گفته می شوند. این ذرات به قدری ریز هستند که تنها می توان در آزمایش های ادراری آن ها را تشخیص داد. رسوبات ادراری در بیشتر موارد ذرات مخاطی هستند که از سلول های بخش های مختلف دستگاه ادرای تشکیل و در نهایت در درون ادرار ریخته می شوند. رسوبات ادراری در افراد مبتلا به عفونت ادراری بیشتر ایجاد می شود و این رسوبات شامل ذرات ریز باکتری، گلبول های سفید و پروتئین هستند. سلول های مرده، لکوسیت و… را نیز می توان به رسوبات ادراری اضافه کرد.

انواع رسوبات ادراری

رسوبات ادراری همان ذرات ریز میکروسکوپی هستند که از انواع مختلفی تشکیل شده اند. هر یک از این ذرات ویژگی های به خصوصی دارند. در این بخش از مطلب به بررسی مهم ترین انواع رسوبات ادراری می پردازیم.

  • کست

به لخته ها و سلول های غیر عادی در شکل، کست گفته می شود. از مهم ترین نمونه های کست می توان به گلبول های سفید، اپیتلیوم، دانه ای، گلبول های قرمز، چربی و مومی اشاره داشت. اغلب در ادرار بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی ای از این نوع کست ها وجود دارد.

درمان رسوبات ادراری
درمان رسوبات ادراری
  • سنگ ریزه های سفید

وجود سنگ ریزه های سفید رنگ باعث از بین رفتن شفافیت رنگ ادرار می شود و آن را به حالت ابری تغییر رنگ می دهد. رسوبات نمک و قارچ ها همان ذرات سفید رنگی هستند که در ادرار مشاهده می شوند.

  • سنگ ریزه های قهوه ای یا قرمز

وجود سنگ ریزه های قهوه ای یا قرمز رنگ در ادرار می تواند نشان از بیماری جدی مانند کلیه و مثانه باشند. از این رو پیگیری سریع و انجام آزمایش ها و بررسی وجود خون در ادرار برای شروع فرآیندهای درمانی ضروری است.

دلایل ایجاد رسوبات ادراری

دلایل مختلفی باعث ایجاد رسوبات ادراری می شوند. هر یک از این دلایل منجر به کم یا زیاد بودن این رسوبات در ادرار می شوند. در ادامه به بررسی دلایل ایجاد رسوبات ادراری می پردازیم.
• ابتلا به انواع بیماری و آسیب دیدگی دستگاه مجاری ادراری باعث بروز عفونت در این دستگاه و در نهایت ایجاد رسوبات ادراری می شود.
• سنگ مثانه از تجمع ادرار در مثانه ناشی می شود. رسوبات ادراری با گذشت زمان به کریستال ها و سنگ تبدیل می شوند و به همراه ادرار از دستگاه ادراری خارج می شوند.
• بزرگی پروستات باعث تجمع ادرار در مثانه میشود. بزرگتر شدن پروستات باعث تخلیه ناقص ادرار و در نهایت جمع شدن ادرار در مثانه و تشکیل رسوبات ادراری می شود.
از جمله سایر علت های وجود رسوبات در ادرار عبارتند از:
ابتلا به بیماری دیابت
وجود خون در ادرار
ابتلا به بیماری های کبدی

علائم ناشی از وجود رسوبات ادراری

از آن جایی که رسوبات، ذرات بسیار ریزی هستند، در نتیجه مشاهده آن ها به چشم غیر ممکن است. وجود ذرات رسوبی در ادرار در میزان کمتر، مشکلات و علائم جدی از خود نشان نمی دهد. با افزایش میزان رسوبات ادراری، علائم آن نیز افزایش پیدا می کند. از جمله این علائم عبارتند از:
• تکرر ادرار و نیاز مکرر به دفعات زیاد برای دفع ادرار
• کدر شدن رنگ ادرار و از دست دادن شفافیت طبیعی
• مشاهده کف در هنگام ادرار کردن
• قرمز یا صورتی رنگ شدن رنگ ادرار
• درد و سوزش به هنگام دفع ادرار
• بدبو شدن ادرار
• احساس درد و گرفتگی در نواحیی اطراف شکم
• انزال دردناک

نحوه تشخیص وجود رسوبات ادراری

با مشاهده اولین علائم و تکرر ادرار، بایستی بیمار به پزشک متخصص بیماری های کلیه و دستگاه مجاری ادرار مراجعه داشته باشد. به هیچ روش نمی توان با مشاهدات ظاهری ادرار، پی به وجود رسوبات و علت تجمع این رسوبات برد. از این رو، پزشک پس از گرفتن شرح حال بیمار و پرسیدن چندین سوال کلیدی، اقدام به دستور انجام آزمایش می دهد. از جمله مهم ترین تست ها و آزمایش های تشخیص رسوبات ادراری عبارتند از:
آزمایش ادرار کتون
آزمایش نوار ادرار

نحوه درمان رسوبات ادراری

با ارزیابی نتایج آزمایشگاهی به دست آمده می توان نوع و میزان رسوبات ادراری را بررسی کرد. با بررسی این موارد، علت تشکیل رسوبات ادراری تعیین می شود. برای درمان رسوبات ادراری، پزشک اقدام به درمان و کنترل دلایل ایجاد رسوبات ادراری می کند. از جمله روش های کاربردی برای درمان عبارتند از:
• تجویز مسکن و آنتی بیوتیک برای درمان عفونت کجاری ادراری
• تجویز دارو برای کنترل و درمان بیماری های کبدی
• استفاده از روش های مختلف جراحی مانند جراحی لیزر و جراحی باز برای از بین بردن سنگ های مثانه
• تجویز دارو برای کنترل بیماری دیابت

درمان رسوبات ادراری
درمان رسوبات ادراری

روش های پیشگیری از رسوبات ادراری

در برخی موارد می توان از تجمع انواع رسوبات در دستگاه مجاری ادرار پیشگیری کرد. از جمله روش های پیشگیری از رسوبات ادراری عبارتند از:
داشتن برنامه غذایی سالم و مغذی و سرشار از آنتی اکسیدان
داشتن برنامه ورزشی درست
نوشیدن مایعات فراوان
کنترل منظم قند خون
خودداری از مصرف نوشیدنی های الکلی
حفظ وزن ایده آل

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی انواع رسوبات ادراری و همجنین علل، علائم، نحوه تشخیص و درمان رسوبات ادراری پرداخته شد. نوشیدن مایعات فراوان و مصرف دارو و انجام عمل جراحی به عنوان مهم ترین روش های درمان عنوان می شوند. دکتر حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با گذراندن دوره تکمیلی اندویورولوژی از هلند، دارای ۱۱ سال فعالیت در زمینه‌ بیماری های کلیه و مجاری ادراری، به ویژه سنگ، پروستات، ناباروری، ناتوانی جنسی، اختلالات نعوظ و زود انزالی است. شما می توانید برای کنترل و درمان رسوبات ادراری به بهترین شیوه درمانی و گرفتن نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *