علائم نارسایی خفیف کلیه

علائم نارسایی خفیف کلیه
آنچه می خوانید...

علائم نارسایی خفیف کلیه

علائم نارسایی خفیف کلیه در همه افرادی که به این بیماری مبتلا هستند قابل مشاهده بوده و می تواند به تشخیص و درمان کمک زیادی کند. برخی افراد با بیماری نارسایی خفیف کلیه دست و پنجه نرم می کنند اما هیچ علائمی ندارند و این می تواند خطرناک باشد. پزشک متخصص می تواند هنگام معاینه فرد علائمی مثل فشارخون بالا، عفونت دستگاه ادراری و ورم دست و پا را مشاهده کند و با این نشانه ها به راحتی بیماری را تشخیص دهد. برای درمان این بیماری تخصص و تجربه پزشک می تواند به بهبودی بیمار کمک زیادی کند. برای شناخت این بیماری و نحوه تشخیص و درمان آن بهتر است ادامه مطلب را از دست ندهید.

تعریف علمی نارسایی خفیف کلیه

نارسایی خفیف کلیه در شرایطی اتفاق می افتد که این عضو حیاتی بدن به دلایل مختلف نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. وظیفه اصلی کلیه تصفیه خون و دفع مواد زائد و تعادل آب است اما اگر نارسایی داشته باشد قادر نیست خون سالم و تمیز را به سایر ارگان ها برساند و مواد زائد را دفع کند. کاهش عملکرد کلیه سلامتی بدن را به خطر انداخته و با علائمی خود را نشان می دهد. افرادی که نارسایی خفیف دارند ۱۵ درصد از کلیه آنها عملکردی ندارد. اگر بیماری زود تشخیص داده نشود پیشرفت کرده و تمام بافت های کلیه را درگیر خواهد کرد. در این شرایط توصیه می شود که با دیدن اولین علائم بلافاصله به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علائم نارسایی خفیف کلیه
علائم نارسایی خفیف کلیه

نشانه های اصلی نارسایی خفیف کلیه

نارسایی خفیف کلیه هم مانند هر بیماری دیگری با علائم همراه است و بیمار می تواند به کمک این نشانه ها متوجه بیماری شود. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• افراد مبتلا به نارسایی خفیف کلیه احساس ضعف و خستگی زیادی دارد و تمرکز آنها همیشه کم است. عملکرد نامناسب کلیه باعث بروز این علامت می شود.
• حجم ادرار به طور چشمگیری کاهش یافته و این باعث می شود تا تعداد دفعات ادرار هم کم شود. هر چقدر فرد مایعات مصرف کند این مشکل برطرف نخواهد شد و در صورت عدم درمان تشدید هم می شود.
• تنگی نفس از دیگر علائم نارسایی خفیف کلیه بوده چون این عضو حیاتی نمی تواند خون را تصفیه و مواد زائد را دفع کند؛ از این رو مایعات در ریه جمع می شوند و گلبول های قرمز کاهش پیدا می کند.
• در بیشتر اندام ها خصوصا دست و پا شاهد تورم هستید. احتباس حجم زیادی از سدیم و مایعات اضافی در بدن باعث ورم در بخش های مختلف می شود. پف زیر چشم یک نشانه شایع بوده و به دلیل تجمع پروتئین در ادرار رخ می دهد.
• افرادی که به نارسایی کلیه مبتلا هستند، اغلب مواقع حالت تهوع دارند که آنها را آزار می دهد. عملکرد نادرست کلیه باعث می شود تا اوره در پلاسمای خون افزایش پیدا کند و فرد سندروم اورمی را تجربه کند .
• درد در قفسه سینه از دیگر علائم نارسایی کلیه بوده که در بیشتر افراد مشاهده می شود. چون فشار به قلب افزایش پیدا می کند و قلب باید با پمپاژ بالا و قدرت بیشتری خون را به کلیه برساند؛ به همین دلیل درد را حس می کنید.
• عفونت مکرر کلیه و ادرار هم از دیگر علائم دیده شده در این بیماران است.

انواع نارسایی خفیف کلیه

نارسایی خفیف کلیه نمونه های مختلفی دارد و در همه افراد یکسان نیست. نارسایی های شایع بین بیماران عبارتند از:
1. نارسایی مزمن کلیه: در این نارسایی کلیه ها کوچک می شوند و خون کافی به کلیه ها نمی رسد و این می تواند سلامتی بیمار را به خطر بیندازد.
2. نارسایی حاد کلیه: اگر این بیماری به موقع تشخیص داده شود، می توان به آسانی آن را درمان کرد. افرادی که به این نارسایی مبتلا هستند در شرایط سختی قرار دارند و جریان خون کافی به کلیه ها نمی رسد و در بدن اختلال ایجاد می شود.
3. نارسایی حاد ذاتی کلیه: ضربه مستقیم به کلیه ها باعث بروز این نارسایی می شود. در این شرایط کلیه نمی تواند عملکرد اولیه خود را داشته باشد و بخشی از سلامت خود را از دست می دهد.
4. نارسایی مزمن ذاتی: این نارسایی به صورت ژنتیکی در افراد ایجاد می شود و فرد بیمار مدت طولانی با این بیماری درگیر خواهد بود. در نارسایی ژنتیکی درمان هم سخت تر خواهد بود.
5. نارسایی پسا مزمن: دلیل این نارسایی وارد شدن فشار و آسیب به کلیه است. اگر مجاری ادراری برای طولانی مدت مسدود شده باشد، ادرار به راحتی دفع نمی شود و کلیه ها را تحت فشار قرار می دهد.

علت نارسایی خفیف کلیه

نارسایی کلیه به دلایل مختلفی در افراد ایجاد می شود. ژنتیک می تواند دلیل شایع این بیماری باشد. افرادی که فشار خون و دیابت دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. عفونت علت دیگر بروز این بیماری است که می تواند کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر لخته خون در داخل کلیه و اطراف آن باشد احتمال بروز این بیماری وجود دارد . از دیگر علائم نارسایی خفیف کلیه می توان به مصرف مواد مخدر و الکل اشاره کرد که به بافت های کلیه آسیب های جدی وارد می کند.
اگر دچار مسمومیت با فلزات سنگین شده باشید در کلیه رسوب کرده و عملکرد آن را مختل می کند. افرادی که رگ های خونی آنها ملتهب می شود بیشتر در معرض این بیماری هستند. برخی بیماری ها کلیه را هم تحت تاثیر قرار می دهند مانند بیماری واسکولیت و لوپوس که از بیماری های خود ایمنی هستند. در صورتی که رگ های خونی کوچک کلیه دچار گلومرولونفریت شوند، احتمال نارسایی کلیه در فرد افزایش یافته و سلامتی کلیه ها به خطر می افتد.
دلیل دیگر نارسایی خفیف کلیه سرطان سلول های پلاسما در مغز استخوان است که آسیب های جدی را به کلیه وارد می کند. اگر به دلیل عفونت باکتریایی روده گلبول های قرمز خون تجزیه شوند عملکرد کلیه مختل شده و احتمال ابتلا به نارسایی خفیف کلیه زیاد می شود. دیابتی که به صورت ریشه ای درمان نشده باشد نارسایی کلیه را به همراه دارد . استفاده زیاد از آنتی بیوتیک های خاص و داروهای شیمی درمانی کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه تشخیص نارسایی خفیف کلیه

برای درمان نارسایی خفیف کلیه نیاز است که ابتدا پزشک متخصص این بیماری را به درستی و توسط دستگاه های پیشرفته تشخیص دهد. اگر نوع بیماری مشخص گردد قطعا بهبودی سریع تر خواهد بود. زمانی که به پزشک مراجعه می کنید قطعا درباره سابقه بیماری در خانواده از شما سوال خواهد شد. پزشک متخصص می تواند به کمک روش های زیر این بیماری را در کمترین زمان تشخیص دهد.
• بررسی مداوم فشار خون
• انجام آزمایش ادرار
• انجام آزمایش eGFR خون
• انجام آزمایش و در کنار آن سونوگرافی و سی تی اسکن به صورت دقیق

روش های درمان نارسایی خفیف کلیه

پزشک متخصص پس از تشخیص بیماری به سرعت درمان را شروع می کند تا سلامتی کلیه به خطر نیفتد. روش های درمانی موثر برای درمان این بیماری عبارتند از:
1. دیالیز: وقتی کلیه نتواند به درستی کار کند، دیالیز بهترین روش درمانی است که فشار کلیه را هم کمتر می کند. با عمل دیالیز مواد زائد از بدن خارج و خون تصفیه می شود. این کار در شرایط خاص و به کمک دستگاه های پیشرفته صورت می گیرد.
2. پیوند کلیه: اگر دیالیز نتواند جوابگو باشد پیوند کلیه روش دیگر برای درمان است. کلیه ای که با بدن بیمار سازگار باشد بعد از انجام آزمایشات فراوان پیوند زده می شود. بیمار بعد از پیوند باید داروهای خاصی را استفاده کند.
3. رژیم غذایی مخصوص: با توصیه های پزشک باید مصرف پروتئین، کلسیم، سریم، پتاسیم را کمتر کنید.

علائم نارسایی خفیف کلیه
علائم نارسایی خفیف کلیه

مراجعه به پزشک
کلیه عضو حیاتی بدن است؛ بدین ترتیب برای حفظ سلامتی آن باید تلاش کرد. نارسایی خفیف کلیه یک بیماری شایع است که اگر به درستی تشخیص داده نشود درمان آن زمان بر خواهد بود و می تواند آسیب های جدی را به کلیه وارد کند. برای تشخیص زودهنگام باید به دنبال پزشک مجرب و متخصص باشید. دکتر سید حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با سابقه درخشان خود آماده خدمت رسانی به بیماران است و می تواند با تشخیص زود هنگام و درمان های موثر به بهبودی بیمارانی که از نارسایی خفیف کلیه رنج می برند کمک زیادی کند. برای مراجعه به این پزشک مجرب می توانید نوبت خود را هر چه سریع تر ثبت کنید.

 

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *