عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه

عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه
آنچه می خوانید...

عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه

نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا یکی از متداول‌ ترین نوشیدنی‌ هایی هستند که بسیاری از جوانان برای افزایش پایداری و هوشیاری در طول روز از آن‌ ها استفاده می‌ کنند؛ بدون آن‌ که با عوارض این نوع نوشابه‌ های انرژی‌ زا بر سلامت و کلیه آشنایی داشته باشند. شاید به‌ نظر نیاید اما نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا تأثیر بسیار منفی بر عملکرد کلیه‌ ها دارند؛ بنابراین باید در میزان مصرف آن‌ ها دقت داشت. اگر شما نیز علاقه زیادی به نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا دارید، حتماً در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با عوارض آن بر کلیه و سلامت آشنا شوید.

آشنایی با تاریخچه نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا

با صرف‌ نظر از قهوه که اولین نوشیدنی انرژی‌ زا محبوب در دنیا است، کوکاکولا می‌ تواند در اولویت نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا و محرک قرار بگیرد و این نکته فقط به‌ خاطر وجود کافئین در آن نیست، بلکه در ساخت آن از موادی چون کوکائین استفاده‌ شده است که در سال ۱۹۰۳ این ماده از ترکیبات کوکاکولا به‌ طور کامل حذف شد. امروزه نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا با برندهای مختلفی در بازار عرضه می‌ شوند که شاهد استفاده بسیار چشمگیری در بین گروه‌ های سنی مختلف هستیم. اما سؤالاتی در مورد عوارض و اثرات نوشیدنی‌ های انرژی زا بر سلامت اندام‌ های بدن و کلیه مطرح است که باید به آن‌ ها پاسخ داد.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه
عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه

آیا نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا بر عملکرد کلیه ها تأثیر دارند؟

مطالعات انجام‌ شده در سال ۲۰۱۵ تأثیر نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا بر سلامت را بررسی کرد. طبق نتایجی که از این مطالعه به دست آمد، این نوشیدنی‌ ها می‌ توانند با مقدار کافئینی که دارند، میزان دفع ادرار را افزایش دهند؛ در نتیجه با افزایش دفع ادرار بدن در هنگام فعالیت‌ های سنگین در محیط گرم دچار کم‌ آبی می‌ شود. بنابراین کسانی که فعالیت سنگین انجام می‌ دهند، بهتر است در روزهای گرم سال از خوردن این نوع نوشیدنی‌ ها که حاوی مقدار زیادی کافئین هستند خودداری کنند؛ همچنین در طی این مطالعه انجام‌ شده یک مورد نارسایی کلیوی در اثر مصرف زیاد نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا گزارش شد.
با توجه به این‌ که این فقط یک نفر گزارش شده است، اما می‌ توان نتیجه گرفت که نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا می‌ توانند آسیب‌ های جدی به‌ کلیه وارد کنند تا حدی که عملکرد آن مختل شود. مصرف نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا در ایالات‌ متحده آمریکا بیشتر در میان بزرگسالان رواج دارد. مصرف‌ کنندگان این نوع نوشیدنی ها اثرات نامطلوب مختلفی از جمله هپاتیت حاد و آسیب حاد کلیوی را به سازمان غذا و داروی آمریکا گزارش کردند. توجه داشته باشید که مصرف روزانه نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا می‌ تواند در طولانی‌ مدت باعث ایجاد مشکلات کلیوی، کبدی و قلبی شود؛ همچنین این نوع نوشیدنی ها باعث بروز مشکلات روانی از جمله اضطراب و استرس می‌ شوند.

ترکیبات موجود در نوشیدنی های انرژی زا

بیشتر اثرات مضری که نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا بر سلامت بدن دارند، در اثر ترکیبات استفاده‌ شده در ساخت آن‌ ها است که شامل کافئین، قند، تورین، گوارانا و جینسینگ و… است که در ادامه برخی از آن‌ ها را بررسی خواهیم کرد.

  • کافئین

کافئین در میان سایر ترکیبات موجود در نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا شناخته‌ شده‌ تر است. در هر نوشیدنی انرژی‌ زا ردبول ۸٫۳اونسی حدود ۸۰ میلی‌ گرم و در قوطی‌ های ۱۶ اونسیRockstar حدود ۱۶۰ میلی‌ گرم کافئین موجود است. در حالی‌ که یک اونس اسپرسو به مقدار ۴۷ تا ۷۵ میلی‌ گرم کافئین دارد. توجه داشته باشید یک فرد آمریکایی در طول روز حدوداً ۳۰۰ میلی‌ گرم کافئین مصرف می‌ کند. با این‌ که به نوجوانان و جوانان تا حد امکان توصیه شده‌ است که از مصرف نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا اجتناب کنند، اما حدود یک‌ سوم میزان کافئین مصرفی بزرگسالان یا حدوداً ۱۰۰ میلی‌ گرم را به خود اختصاص می‌ دهند. در واقع فقط بخشی از این کافئین مصرفی توسط نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا تأمین می‌ شود. جالب است بدانید که در ایالات‌ متحده نیازی نیست که تولیدکننده میزان کافئین را در برچسب غذایی ذکر کند؛ زیرا در این برچسب ها فقط اطلاعات مربوط به مواد مغذی ذکر می‌ شود.

  • تورین

به‌ طور طبیعی در منابع پروتئینی یک نوع اسید آمینه به نام تورین وجود دارد که بیشتر در شیر، گوشت و ماهی یافت می‌ شود. در مکمل‌ های ورزشی نیز از تورین به‌ عنوان ماده اصلی استفاده می‌ شود که می‌ تواند توانایی ورزشی افراد را افزایش دهد. تورین می‌ تواند عواقب مخرب و آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری برای اندام‌ های بدن داشته باشد؛ به‌ همین خاطر توصیه می‌ شود که افراد مبتلا به بیماری‌ های مزمن کلیوی از مصرف این نوع نوشیدنی‌ ها جداً خودداری کنند.

  • قند

معمولاً نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا به‌ خاطر محتوای قندی که دارند، کالری زیادی خواهند داشت. قند بیش‌ از حد این نوشیدنی‌ ها جزو نکات منفی آن‌ ها محسوب می‌ شود. معمولاً در نوشیدنی انرژی زا Rockstar در یک وعده ۸ اونسی حدود ۳۰ گرم قند وجود دارد. با این‌ حال در قوطی‌ های ۱۶ اونسیRockstar که حاوی دو وعده بوده، ۶۰ گرم قند موجود است.

افزایش فشار خون با مصرف نوشیدنی های انرژی زا

در جلسه انجمن قلب آمریکا، کالج قلب و عروق آمریکا در سال ۲۰۱۹ به تأثیر نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا در افزایش فشار خون پرداخته شد. طبق آن افراد سالمی که از نوشیدنی‌ های انرژی زا Rockstar مصرف کرده باشند، در حالت استراحت به‌ صورت قابل‌ توجهی دچار افزایش فشارخون می‌ شوند که همین مورد می‌ تواند باعث ایجاد وقایع قلبی و عروقی مثل درد قفسه سینه، حمله‌ قلبی و سکته مغزی شود.

عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه
عوارض نوشیدنی های انرژی زا بر کلیه

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق ما سعی کردیم عوارض نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا بر کلیه را بررسی کنیم تا شما نسبت‌ به اثرات منفی این نوشابه‌ ها آگاهی داشته باشید. توصیه می‌ کنیم برای اطلاع از عملکرد کلیه خود حتماً تحت نطر متخصص به‌ صورت دوره‌ ای آزمایشات و تست‌ های لازم را ادامه دهید تا خیالتان راحت باشد. دکتر سید حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری می‌ توانند در این زمینه به شما کمک کنند. جهت دریافت نوبت برای ویزیت حضوری می‌ توانید با شماره‌ های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *