ماساژ پروستات

ماساژ پروستات
آنچه می خوانید...

ماساژ پروستات، فواید و ریسک ها

ماساژ پروستات به چه علت انجام می گیرد؟ بسیاری از آقایان بعد از ۵۰ سالگی دچار مشکلات پروستات مثل عفونت و التهاب می شوند. ماساژ پروستات روشی است که از آن برای تشخیص یا درمان بیماری ها یا تخلیه مایعات از مجاری پروستات آقایان انجام می گیرد. در این روش برای تحریک غده پروستات انگشت وارد راست روده می شود تا مایع منی اضافی از مجاری خارج شود. برخی مواقع جهت لذت جنسی، پروستات که همان نقطه جی در مردان است ماساژ داده می شود. در این مقاله می‌ خواهیم درمورد ماساژ پروستات، فواید و ریسک های آن صحبت کنیم.

ماساژ پروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه یک گردو است که میان آلت تناسلی و مثانه قرار گرفته که وظیفه دارد، مایع منی را بسازد و به حرکت و حفظ اسپرم کمک کند. از طریق ماساژ پروستات می توان مایع منی را از مجاری پروستات آزاد کرد و به کاهش علائم بیماری ها و التهاب پروستات کمک کرد. برای انجام ماساژ پروستات پزشک انگشت خود را وارد راست روده و با پیدا کردن نقطه جی یا همان پروستات آن را ماساژ یا فشار می دهد. این کار ممکن است همراه با کمی درد و ناراحتی باشد که جای نگرانی نیست چون خیلی زود برطرف می شود.

ماساژ پروستات
ماساژ پروستات

ماساژ پروستات با چه هدفی انجام می گیرد؟

قبل از کشف آنتی بیوتیک و سایر داروها از ماساژ پروستات که دوشیدن پرستان نیز نام دارد، برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های پروستات مانند پروستاتیت استفاده می‌شود. امروزه ماساژ پروستات در مطب پزشکان به صورت شخصی انجام می شود، اگر علائم عفونت، اختلالات پروستات یا سایر مشکلات جنسی مثل اختلال در نعوظ داشته اید به احتمال زیاد ماساژ پروستات را تجربه کرده اید. هدف از انجام ماساژ پروستات، خارج کردن مایع منی( مایعی که با اسپرم مخلوط شده و منی را ایجاد می کند) از غدد پروستات است. به عقیده بیشتر پزشکان این روش التهاب و علائم بیماری های پروستات را کاهش داده و به کنترل ادرار کمک زیادی می کند. به صورت کلی می توان گفت که ماساژ پروستات بیشتر برای تحریک غده پروستات، تحریک جنسی و یا درمان بیماری‌هایی مثل بزرگ شدن پروستات، پروستاتیت، اختلال در نعوظ و تکرر ادرار استفاده می شود.

ماساژ پروستات چه فوایدی دارد؟

با افزایش سن احتمال بزرگ شدن پروستات زیاد است البته موارد دیگری نیز سبب بزرگ یا مشکل در پروستات می شوند که ماساژ ادرار می تواند این علائم را تسکین داده و به درمان برخی از آن ها کمک کند. ماساژ پروستات می تواند التهاب پروستات و فشار روی مجاری ادراری را تا حدودی کاهش داد. همچنین در بسیاری از آقایان تزلزل در ادرار یا اختلال در حفظ حالت نعوظ وجود دارد که با ماساژ پروستات می توان آن را درمان کرد. از این روش برای تحریک جنسی به منظور برانگیختگی، تقویت نعوظ و یا شل کردن راست روده قبل از انجام رابطه مقعدی استفاده می شود.

ماساژ پروستات به درمان کدام بیماری ها کمک می کند؟

همانطور که گفتیم ماساژ پروستات فواید زیادی دارد اما در کنار این مزایا به درمان برخی از بیماری ها نیز کمک می کند که به شرح زیر است:

  • پروستاتیت( التهاب پروستات)

تورم و التهاب در غده پروستات سبب درد هنگام ادرار کردن و درد در ناحیه کشاله ران و لگن می شود؛ به همین منظور پزشک می تواند با ماساژ پروستات برای تشخیص این بیماری استفاده کند. رایج ترین راه درمان پروستاتیت استفاده از آنتی بیوتیک و داروهای استروئیدی است اما با این وجود ماساژ پروستات هم می تواند یکی از گزینه ها برای درمان پروستاتیت باشد. با ماساژ پروستات مایعاتی که در غده پروستات جمع شده خارج شده و فشار و تورم آن کاهش می یابد.

  • تشخیص وضعیت پزشکی

پزشکان در هنگام معاینه پروستات، ماساژ پروستات را نیز انجام می دهند تا مقداری از مایع خارج شده را زیر میکروسکوپ ببرند تا ببینند که فرد عفونت یا مشکلات دیگری دارد یا خیر.

  • مشکلات نعوظ

امروزه برای اختلال در حفظ حالت نعوظ و ناتوانی در برقراری رابطه جنسی دارو تجویز می شود اما در گذشته بسیاری از مردان با ماساژ و تحریک پروستات این مشکلات را رفع می کردند که البته برخی از آقایان الان نیز برای رفع اختلال در نعوظ از ماساژ پروستات در کنار سایر درمان ها استفادها می کنند. آقایان معتقدند که ماساژ پروستات، لذت جنسی آن ها را افزایش داده و انزال راحت تر انجام می شود.

  • مشکلات ادراری

مجاری ادراری توسط پروستات احاطه شده و لوله های نازکی هستند که مثانه را تخلیه می کنند. اگر این لوله ها متورم شوند جریان ادرار ضعیف یا به احتمال زیاد قطع خواهد شد؛ از همین رو ماساژ پروستات را انجام می دهند تا تورم در این ناحیه کاهش یافته و فشار کمتری به مجاری ادراری وارد شود.

عوارض ماساژ پروستات

بافت های تشکیل دهنده پروستات ضعیف و آسیب‌پذیر هستند؛ به همین علت ماساژ بیش از حد ممکن است منجر به درد و برخی مشکلات شود. از جمله عوارض ماساژ پروستات به موارد زیر می توان اشاره کرد:
• شدت یافتن پروستاتیت حاد: اگر ماساژ پروستات بیش از حد صورت گیرد سبب خونریزی رکتوم شده و خطر ابتلا به عفونت باکتریایی و تشدید خونریزی را زیاد می کند. در مردان مبتلا به پروستاتیت حاد باکتریایی، عفونت وارد خون شده و مسمومیت خونی ایجاد می شود؛ بنابراین در صورت داشتن عفونت باکتریایی، هرگز ماساژ پروستات انجام ندهید.
• ماساژ بیش از حد پروستات ممکن است سبب خونریزی در ناحیه مقعدی شده و عفونت باکتریایی و هموروئید را تشدید کند.
• بافت های پوشاننده پروستات ظریف بوده و در برابر بریدگی و پارگی آسیب‌پذیر هستند؛ به خاطر همین ماساژ زیاد پروستات ممکن است سبب درد و ناراحتی شود.

ماساژ پروستات
ماساژ پروستات

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق درباره ماساژ پروستات، فواید و عوارض آن صحبت کردیم و گفتیم که ماساژ پروستات با هدف خارج گردن مایع منی اضافی از غدد پروستات انجام می شود. پزشکان اورولوژی علاوه بر درمان دارویی از ماساژ پروستات برای خارج کردن این مایع استفاده می کنند اما برای این کار باید به یک پزشک متخصص و ماهر مراجعه کنید. دکتر حمیدرضا آرزه گر از پزشکان جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری است که با ۱۱ سال سابقه فعالیت در این زمینه می تواند به شما کمک کند. جهت مراجعه حضوری به مطب دکتر آرزه گر و دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *