مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی

مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی
آنچه می خوانید...

مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی

امروزه زنان و مردان از روش های مختلفی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند که هر کدام از این روش ها نتایج و تاثیرات متفاوتی در جلوگیری از بارداری دارد. یکی از رایج ترین روش های پیشگیری از بارداری در آقایان، انجام جراحی وازکتومی است. در این عمل مجرایی که وظیفه انتقال اسپرم را بر عهده دارد توسط پزشک قطع می شود؛ در نتیجه مایع منی که بعد از رابطه جنسی از آلت تناسلی خارج می شود فاقد اسپرم خواهد شد و دیگر بارداری صورت نخواهد گرفت. وازکتومی یک جراحی برگشت ناپذیر است و برگشت آن به سختی امکان پذیر است؛ به همین علت فرد باید پیش از عمل از تصمیم خود اطمینان پیدا کند. وازکتومی با اینکه یک جراحی ساده به شمار می آید اما برای بهبود سریع آن مراقبت هایی لازم است. در این مقاله قصد داریم درباره مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی صحبت کنیم.

جراحی وازکتومی چیست؟

وازکتومی یا عمل بستن لوله ها از ساده ترین روش های پیشگیری از بارداری دائمی در آقایان است که هدف از این عمل ناباروری مردان برای همیشه است. برخی افراد نمی خواهند صاحب فرزند شوند یا افراد هم هستند که از تعداد بچه های خود راضی هستند و تمایلی به فرزند آوری مجدد ندارند؛ از همین رو اقدام به جراحی وازکتومی می کنند. در بیضه لوله هایی وجود دارد که کارشان انتقال اسپرم به مجرای انزالی است. در جراحی وازکتومی این لوله ها توسط اورولوژیست قطع می شود و مایع منی فاقد اسپرم می شود. با قطع شدن مجرای لوله ها اسپرم به مجرای انزالی منتقل می شود و در همان جا جذب بدن می شود. با انجام‌ جراحی وازکتومی میل جنسی آقایان از بین نمی رود و هیچ اختلالی در انزال و ارضا شدن به وجود نمی آید، فقط مایع منی دیگر حاوی اسپرم نیست. برگشت پذیری وازکتومی به سختی صورت می گیرد و احتمال موفقیت در آن بسیار کم است. در جراحی وازکتومی به بیضه ها داروی بی حسی تزریق می شود و انجام‌ آن حدود نیم ساعت زمان می برد.

مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی
مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی

انواع جراحی وازکتومی در آقایان

جراحی وازکتومی در مردان به دو صورت بدون استفاده از تیغ و با استفاده از تیغ انجام می گیرد. هر دو روش جراحی بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود‌. در ادامه به توضیح هر یک از روش های عمل وازکتومی می پردازیم:

  • جراحی وازکتومی با استفاده از تیغ جراحی

عمل وازکتومی با استفاده از تیغ جراحی یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش هایی است که متخصصین اورولوژیست از آن استفاده می کنند. برای انجام این جراحی روی هر بیضه برش های کوچکی ایجاد می شود تا به لوله های وابران دسترسی پیدا کنند. بعد از پیدا کردن لوله های وابران در دو انتهای آن ها برش هایی ایجاد می شود؛ سپس محل بریدگی ها را سوزانده یا با استفاده از نخ دو سر مجرا را کوتر یا به هم گره می زنند.

  • جراحی وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی

در این روش پزشک متخصص بدون ایجاد برش روی بیضه و تنها با ایجاد سوراخ کوچکی روی بیضه دو سر مجرای لوله ها را به هم گره می زند. عمل وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی نسبت به روش دیگر درد و عوارض کمتری دارد، نیازی به بخیه زدن نیست و مدت زمان عمل حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

قبل از جراحی وازکتومی باید چه کارهایی انجام داد؟

برای عمل وازکتومی رعایت مواردی که در ادامه خواهیم گفت کمک می کند تا عمل راحت تری داشته باشید و پیامدهای آن را کمتر احساس کنید. مراقبت های قبل از عمل وازکتومی شامل موارد زیر است:

  • غذا و دارو قبل از عمل وازکتومی

چند روز قبل از عمل وازکتومی مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و داروهایی که سبب رقیق شدن خون می شوند را قطع کنید‌. این داروها شامل آسپرین، وارفارین، هپارین، ایبوپروفن است.

  • لباس و وسایل شخصی

برای درد کمتر و جلوگیری از تورم بیضه ها توصیه می شود، لباس زیر تمیز و تنگ یا بیضه بند تهیه کنید و تا چند هفته بعد از عمل استفاده کنید.

  • رعایت بهداشتی قبل از عمل وازکتومی

در روز عمل حتما استحمام کنید، ناحیه تناسلی خود را تمیز بشویید و در صورت لزوم اصلاح کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود؛ همچنین قبل از عمل وازکتومی موارد زیر را در نظر بگیرید:
• وازکتومی یک نوع جراحی پیشگیری از بارداری به صورت دائمی است و امکان بازگشت آن وجود ندارد؛ از همین رو اگر حتی درصد کمی احتمال می دهید که صاحب فرزند شوید، از انجام این جراحی صرف نظر کنید.
• در صورتی که ازدواج کرده اید قبل از انجام جراحی وازکتومی حتما با همسر خود درباره این موضوع مشورت کنید.
• چنانچه درمورد انجام این عمل شک و تردید دارید از روش های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
• درباره مراحل انجام عمل و پیامدهای آن تحقیق کنید.

مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی

رعایت مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی بر میزان موفقیت آمیز بودن عمل تاثیر مستقیمی دارد. از جمله مراقبت های که بعد از جراحی وازکتومی باید رعایت کنید عبارت اند از:
• مراقبت از جای برش یا سوراخ روی بیضه و پانسمان به موقع آن
• ۴۸ ساعت اول گذاشتن کمپرس یخ روی بیضه روزی یک بار و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه
توصیه می شود.
• خروج مقداری ترشح و خون بعد از عمل طبیعی است که در صورت نیاز می توانید از یک باند کوچک استفاده کنید.
• از برقراری رابطه جنسی و انزال تا یک هفته بعد از عمل پرهیز کنید تا بافت ها به طور کامل بهبود پیدا کنند.
• محلی که سوراخ یا بریده شده است را خشک و تمیز نگهدارید.
• دو روز بعد از جراحی می توانید به انجام فعالیت های سبک و روزانه بپردازید و در محل کار خود حاضر شوید.
• تا یک هفته بعد از جراحی لباس زیر تنگ و تمیز یا بیضه بند بپوشید.
• تا یک هفته بعد از عمل وازکتومی فعالیت های شدید مانند: بلند کردن اجسام سنگین، دوچرخه سواری، رفتن به باشگاه و خم شدن را انجام ندهید.
• مسکن و آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشک تجویز شده حتما به موقع مصرف کنید.
• یک روز بعد از جراحی می توانید دوش بگیرید اما تا چند هفته از استحمام و رفتن به استخر خودداری کنید.
• بعد از دوش گرفتن محل جراحی را خشک کنید و روی آن را نمالید.

مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی
مراقبت های بعد از جراحی وازکتومی

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا درباره‌ جراحی وازکتومی و مراقبت قبل و بعد از آن پرداختیم و گفتیم که جراحی وازکتومی یک عمل ساده برای پیشگیری از بارداری در آقایان به صورت دائمی است که امکان بازگشت آن وجود ندارد. در صورتی که تمایل به جراحی وازکتومی دارید، دکتر حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با ۱۱ سال فعالیت در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا عمل موفقیت آمیزی داشته باشید. شما می توانید برای انجام جراحی وازکتومی در آقایان و دریافت نوبت ویزیت حضوری با شماره هایی که در سایت قرار داده شده تماس بگیرید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *