چند بار در روز باید ادرار کنیم

چند بار در روز باید ادرار کنیم
آنچه می خوانید...

چند بار در روز باید ادرار کنیم؟

تعداد دفعات ادرار در روز می‌ تواند میزان عملکرد کلیه‌ های شما را نشان دهد؛ بنابراین شما باید با توجه به شرایط خود میزان آن را بررسی کنید و در صورت مشاهده علایم مختلف سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. در این مقاله از سایت دکتر سید حمیدرضا آرزه گر به شما خواهیم گفت که چه مواردی در میزان ادرار شما تأثیر دارد.

میزان طبیعی ادرار در روز

باید توجه داشته باشید که میزان ادرار کردن هر فرد سالم در روز یک عدد ثابت و مشخص نیست بلکه با توجه به شرایط زندگی و نوع خوراک افراد متغیر است. به‌ عنوان مثال رابطه جنسی می‌ تواند تعداد دفعات ادرار را زیاد کند اما تا حدی که این مقدار برای فرد آزار دهنده نباشد هیچ مشکلی به وجود نمی‌ آورد. بسیاری از افراد در طی ۲۴ ساعت شبانه‌ روز فقط ۴ بار ادرار می‌ کنند و این تعداد برای آن‌ ها نیز قابل‌ قبول است؛ زیرا با توجه وضعیت آن ها انجام می شود. بنابراین باید بدانید که تعداد دفعات ادرار کردن در روز برای هر فرد متفاوت است و میانگین آن در شبانه‌ روز حدوداً ۷ بار است و این تعداد با توجه به موارد مختلف تعیین می‌ شود که در ادامه هر کدام از آن‌ ها را ذکر خواهیم کرد.

چند بار در روز باید ادرار کنیم
چند بار در روز باید ادرار کنیم
  • سن

معمولاً با افزایش سن، افراد با افزایش تعداد دفعات ادرار کردن مواجه می‌ شوند که اعلب در نیمه‌ های شب برای دفع ادرار از خواب بیدار می‌ شوند. البته این وضعیت بیشتر در مردها رخ می‌ دهد و آن‌ هم به‌ خاطر بزرگ شدن پروستات است؛ همچنین با کاهش تولید برخی از هورمون‌ ها که وظیفه آن‌ ها نگهداشتن ادرار است چنین وضعیتی رخ می‌ دهد.

  • میزان مصرف نوشیدنی در طول روز

هر چه در طول روز از مایعات و نوشیدنی‌ های مختلف بیشتر استفاده کنید، نیاز بیشتری به دفع ادرار خواهید داشت؛ همچنین لازم است بدانید که نوشیدنی‌ های کافئین‌ دار و الکل می‌ توانند باعث افزایش حجم ادرار شوند؛ به‌ همین خاطر میزان و تعداد دفعات دفع ادرار شما افزایش پیدا می‌ کند. البته ظرفیت مثانه در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است ولی می‌ تواند بین ۳۵۰ میلی لیتر تا ۶۰۰ میلی لیتر متغیر باشد.

  • بارداری

با توجه به این‌ که در دوران بارداری سطح مایعات بدن افزایش پیدا می‌ کند، بنابراین مایعات اضافی تصفیه شده و به ادرار تبدیل می‌ شوند. البته جنین داخل شکم هم می‌ تواند مثانه مادر را تحت فشار قرار دهد و باعث شود که نیاز به دفع ادرار مکرر پیدا کند.

آیا تغییر در تعداد دفعات ادرار می تواند خطرناک باشد؟

همان‌ طور که گفته شد میزان ادرار در طول شبانه‌ روز هیچ عدد ثابت و مشخصی ندارد و با توجه به تغییرات و شرایط زندگی متغیر است؛ اما در صورت مشاهده تغییرات شدید و تغییر در رنگ و بوی ادرار باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید. معمولاً افزایش ناگهانی تعداد دفعات ادرار می‌ تواند نشان‌ دهنده مشکلات زیر باشد:
• هایپرکلسمی یا هیپوکلسمی (سطوح غیر طبیعی کلسیم در بدن)
• عفونت های دستگاه ادراری
• مثانه بیش فعال
• کم خونی داسی شکل یا آنمی سلول های داسی شکل
• دیابت
• سنگ کلیه
همچنین کاهش شدید تعداد دفعات ادرار می‌ تواند نشان‌ دهنده مشکلات پروستات یا انسداد حالب باشد که آن‌ ها نیز نیاز به پیگیری و درمان دارند؛ بنابراین هرگونه تغییر شدید در الگوی ادراری باید مورد بررسی قرار بگیرد. معمولاً در مراحل اولیه پزشک برای تشخیص دقیق علاوه‌ بر بررسی سابقه پزشکی یک آزمایش ادرار درخواست می‌ کند که در آن فاکتورهای مختلف بررسی می‌ شوند.

چند بار در روز باید ادرار کنیم
چند بار در روز باید ادرار کنیم

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق ما سعی کردیم هر آنچه باید در مورد تعداد دفعات ادرار در روز بدانید را بررسی کنیم. چنانچه در این زمینه با تغییرات شدید مواجه شدید، لازم است سریعاً تحت نظر متخصص قرار بگیرید. دکتر سید حمیدرضا آرزه گر جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری با بهره‌ گیری از روش‌ های نوین درمان به شما کمک خواهند کرد تا به وضعیت عادی برگردید. برای دریافت نوبت ویزیت حضوری کافیست با شماره‌ های درج شده در این سایت تماس بگیرید.

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

دکتر سید حمیدرضا آرزه گر

اورولوژیست
جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *